KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Komentáře Potřeba takzvané Třetí cesty v české politice
Zpět

Potřeba takzvané Třetí cesty v české politice

Přidáno 19. 9. 2024
Ilustrační foto
V současné politické scéně, v níž se stále častěji střetávají nesourodá politická témata v osách pravice vs. levice, tradicionalismus vs. modernismus, národovectví vs. internacionalismus apod. se stále více ukazuje, jak bolestně chybí politika takzvané Třetí cesty.
Třetí cesta představuje složitou syntézu všech proudů, schopnost vyvažovat, na všech idejích chápat jejich přínos a vědomí jejich rizik. Na rozdíl od populistického principu moderních catch-all parties, jejichž program je tvořen tak, aby byl líbivý pro co nejširší společenské vrstvy bez ohledu na jeho komplexní výraz, Třetí cesta není „o tom zalíbit se“, ale o nacházení průniků u zdánlivě nemísitelných názorů, o vytváření pojiva mezi jinak znesvářenými politickými skupinami, překlenování ideových sporů v zájmu nalézání prospěchu společnosti. Třetí cesta dokáže spojit nespojitelné s jedinou podmínkou, kterou je hluboký respekt a úcta k člověku, ideál humanismu.
 
Proč je třetí cesta potřebná?
Celý současný svět čelí komplexním problémům, které vyžadují komplexní přístup. Mezi nejvýraznější patří vztahy mezi mocnostmi, individuální bezpečnost, dialog světových náboženství, světový obchod či ochrana životního prostředí. Třetí cesta může nabídnout ochotu ke kombinaci různých politik, schopnost naslouchat všem vyhroceným pohledům, posuzovat principy, na nichž jsou založeny a otupovat jejich hrany a nově interpretovat pro snazší dosažení shody na vyváženém řešení. Politická scéna v našem politickém prostoru na mezinárodní scéně je nadto výrazně polarizovaná, což nezadržitelně vede k neschopnosti dosáhnout konsenzu a efektivně řešit problémy. Vládnoucí síly, zvolené jen díky nepatrnému rozdílu preferencí, nejsou schopny z důvodů ostrých střetů s opozicí odvážných systémových kroků a programové prohlášení se v praxi smrskává na kosmetické změny. Třetí cesta nabízí kompromis, který může přispět k překonání této polarizace.
 
Proč je KDU-ČSL předurčena k prosazování třetí cesty?
Křesťanskodemokratická strana, založená v roce 1919, má dlouhou historii a tradici křesťanské demokracie. Tato ideologie sama o sobě představuje syntézu konzervativních a sociálních hodnot ve spojení s křesťanským milosrdenstvím a důrazem na mravní zásady, což z ní činí dokonalý výchozí bod pro politiku Třetí cesty. Členská základna naší strany je stále silně homogenní a bez výrazných protipólů. Tato homogenita, náboženská citlivost podpořená snahou o osobní růst v duchu Kristova učení a silná subjektivní blízkost členů ke své straně umožňuje efektivní prosazování politiky, která by kombinovala ekonomickou efektivitu s důrazem na sociální spravedlnost a pomoc potřebným, politiku podpory lokálních zájmů a souběžně přesah do neregionálních témat stejně, jako křesťanské víra dokáže promlouvat k drobnému jedinci a propojovat přitom i kontinenty.
 
KDU-ČSL má díky své pozici zhruba ve středu politického spektra již nyní široký koaliční potenciál. Je však v současnosti poměrně silně propojena jen s jedinou politickou koalicí. Větší suverenita a stabilizace stranické politiky v principu Třetí cesty by jí umožnily spolupracovat s různými dalšími politickými subjekty bez ohledu na jejich velikost a zastoupení ve vrcholných politických orgánech, ale s ohledem na přínos jejich programu, otevírat alternativní pohledy, účinně prosazovat kompromisní řešení, která jsou základem Třetí cesty. Není to přitom v naší straně cesta neprošlapaná, naši členové mají bohaté zkušenosti z komunální politiky, kde často prosazujeme praktická a pragmatická řešení. Zkušenost těchto lidí a jejich větší zapojení do celostranické komunikace je podle mne zcela klíčová. 
 
Apeluji proto na aktivnější zapojení každého z nás, s našimi individuálními zkušenostmi, idejemi a cíli, do vnitřního politického života strany. Apeluji na vzájemnou toleranci a podporu plurality názorů ve straně i v celé české politické sféře. Apeluji na důsledné otevření se principům Třetí cesty.
 
 
Ing. arch. Martin Veber
zastupitel Hluboké nad Vltavou
předseda spolku Hluboká-Zámostí
kandidát do zastupitelstva Jihočeského kraje za koalici Společně pro Jižní Čechy
(č. 49)